Først blev der brugt masser af timer på ideudvikling, på proces, på udvikling. Det gik så godt, at de to klassekammerater Signe Sandager Gosvig og Julie Elisabeth Ørskov vandt regionsfinalen i DM i Teknologi og Erhvervscase.

Den førsteplads sendte dem til DM-finalen, hvor de sammen med fire andre regionsvindere skulle dyste om 1. pladsen. De to Skjern-elever fik en flot 2. plads.

- Det føles lidt, som om vi er i den 7. himmel. Det er vildt fedt, fortæller de to opfindere.

Ræk mig lige sovsen

Deres opfindelse kan løse et almindeligt hverdagsproblem, som du sikkert kender. Du sender soveskålen videre til din sidemand, og lige mens skålen skifter hænder, glider skeen ned i skålen, og straks går det store arbejde i gang med fedtede fingre og en klud, der skal gøre skeen brugbar igen.

Det skal være slut nu. Signe Sandager Gosvig og Julie Ørskov har nemlig opfundet Clean Grip, som er en silikone-ring, man kan sætte på enhver grydeske, øseske eller andet redskab, du sætter i gryden. Ringen forhindrer skeen i at ryge ned i gryden, og tørre hænder og ren servering er dermed sikret.

Denne uge har de og Clean Grip så været til finalen, som blev holdt på Børsen i København.

- Tirsdag var vi til tre spændende foredrag på Sukkertoppen Gymnasium, inden alle finalister spiste sammen på Flammen, fortæller de.

- Det var helt vildt hyggeligt og slet ikke, som om vi var konkurrenter. Vi kunne tale sammen om, hvordan det har været ind til nu og bare dele oplevelserne.

Flot dommertilbud

Onsdag var det så tid til at præsentere ideerne for dommerne.

 

- Vi nåede at blive lidt nervøse, for det var en stor gruppe af dommere, presse, gæster og andre, som gik rundt og kiggede med. Men vi fokuserede bare på dommerne og så gik det, griner de.

Og det gik rigtig godt. De fik som bekendt en flot 2. plads, men som noget næste endnu større faldt en af dommerne særligt for Clean Grip.

Dommer Søren Stenderup fra Crowdinvest ApS har efterfølgende skrevet et brev til sølvvinderne, hvor han kommer med tips og gode råd til, hvordan de kommer videre herfra, ligesom han i en video fra arrangementet tilbyder sin hjælp med at få Clean Grip ud over skrivebordet og ud til forbrugere i hele verden.

- Det er jo nærmest mere værd end at vinde 1. pladsen, er Signe Sandager Gosvig og Julie Elisabeth Ørskov enige om.

 Nu skal de bruge de næste uger på at beslutte, hvordan de vil gå videre med Clean Grip. Søren Stenderup har tilbudt sin hjælp – og gjort det helt klart, at der venter dem en hård tid som iværksættere -  og de brænder selv for at prøve at gå videre:

- Vi bliver studenter til sommer, og det kunne da være fedt at bruge vores sabbatår på at arbejde videre med ideen. Men lige nu skal vi vurdere, hvor meget tid vi vil bruge på det, for det har allerede taget meget af vores skoletid, og vi er kommet baguud med nogle afleveringer, som vi lige skal have indhentet, griner de.

YEAH. Sølv til HTX-opfindere

Først blev der brugt masser af timer på ideudvikling, på proces, på udvikling. Det gik så godt, at de to klassekammerater Signe Sandager Gosvig og Julie Elisabeth Ørskov vandt regionsfinalen i DM i Teknologi og Erhvervscase.

Den førsteplads sendte dem til DM-finalen, hvor de sammen med fire andre regionsvindere skulle dyste om 1. pladsen. De to Skjern-elever fik en flot 2. plads.

- Det føles lidt, som om vi er i den 7. himmel. Det er vildt fedt, fortæller de to opfindere.

Ræk mig lige sovsen

Deres opfindelse kan løse et almindeligt hverdagsproblem, som du sikkert kender. Du sender soveskålen videre til din sidemand, og lige mens skålen skifter hænder, glider skeen ned i skålen, og straks går det store arbejde i gang med fedtede fingre og en klud, der skal gøre skeen brugbar igen.

Det skal være slut nu. Signe Sandager Gosvig og Julie Ørskov har nemlig opfundet Clean Grip, som er en silikone-ring, man kan sætte på enhver grydeske, øseske eller andet redskab, du sætter i gryden. Ringen forhindrer skeen i at ryge ned i gryden, og tørre hænder og ren servering er dermed sikret.

Denne uge har de og Clean Grip så været til finalen, som blev holdt på Børsen i København.

- Tirsdag var vi til tre spændende foredrag på Sukkertoppen Gymnasium, inden alle finalister spiste sammen på Flammen, fortæller de.

- Det var helt vildt hyggeligt og slet ikke, som om vi var konkurrenter. Vi kunne tale sammen om, hvordan det har været ind til nu og bare dele oplevelserne.

Flot dommertilbud

Onsdag var det så tid til at præsentere ideerne for dommerne.

 

- Vi nåede at blive lidt nervøse, for det var en stor gruppe af dommere, presse, gæster og andre, som gik rundt og kiggede med. Men vi fokuserede bare på dommerne og så gik det, griner de.

Og det gik rigtig godt. De fik som bekendt en flot 2. plads, men som noget næste endnu større faldt en af dommerne særligt for Clean Grip.

Dommer Søren Stenderup fra Crowdinvest ApS har efterfølgende skrevet et brev til sølvvinderne, hvor han kommer med tips og gode råd til, hvordan de kommer videre herfra, ligesom han i en video fra arrangementet tilbyder sin hjælp med at få Clean Grip ud over skrivebordet og ud til forbrugere i hele verden.

- Det er jo nærmest mere værd end at vinde 1. pladsen, er Signe Sandager Gosvig og Julie Elisabeth Ørskov enige om.

 Nu skal de bruge de næste uger på at beslutte, hvordan de vil gå videre med Clean Grip. Søren Stenderup har tilbudt sin hjælp – og gjort det helt klart, at der venter dem en hård tid som iværksættere -  og de brænder selv for at prøve at gå videre:

- Vi bliver studenter til sommer, og det kunne da være fedt at bruge vores sabbatår på at arbejde videre med ideen. Men lige nu skal vi vurdere, hvor meget tid vi vil bruge på det, for det har allerede taget meget af vores skoletid, og vi er kommet baguud med nogle afleveringer, som vi lige skal have indhentet, griner de.